Chcete zdravý vztah, který vydrží léta? Tyto kroky musíte podniknout

Máte se rádi, máte k sobě blízko, dokonce jste už vcelku sehraný pár. Ale k tomu, aby se vášeň, jiskra a láska z vašeho vztahu nevytratily, naopak, neustále se rozrůstaly a vztah krásně kvetl, je třeba se o něj postarat správným způsobem. Protože vztah je výsledkem snahy dvou lidí. Pokud na jeho růst „kašlou“ nemohou očekávat, že bude kvést.

Samospádem akorát do pekla

Žádný vztah nefunguje jako perpetum mobile, že ho stačí nakopnout zamilovaností a všechno už bude fungovat do konce života. Jak říká odbornice na vztahy Rachel Moheban-Wachtel, nic v našem životě nepokračuje bez péče. Bez cvičení nám upadá tělo, bez vzdělání ochabuje mozek a dokonce i auto, kterému nedodáváme servis, velmi rychle skončí svou pouť. Proto je základem vztahu dodávat mu správnou pozornost. A zaměřit se na důležité věci, ne na malicherné spory. To je určitě základem.

Efektivní komunikujte

Rachel Moheban-Wachtel říká, že to stojí a padá zrovna na tom, jak se snažíte spolu vycházet. Zda se zaměřujete na malicherné spory, nebo řešíte vztah z pohledu celku. Ne jako jeden za jednoho, ale jako týmoví hráči. Není to vždy jednoduché, ale velmi podstatné je občas nevěnovat pozornost rozdílnostem, ale společným postojům. Vyplatí se vám to.

VIDEO: Šťastné vztahy jsou základ pro spokojený život, šťastné vztahy jsou také upřímné. O upřímnosti ve vztahu jsme si povídali s psycholožkou Lenkou Uherovou.


Plánujete svatbu? Vyzkoušejte: svatební oznámení online.


Snažte se změnit

Je to velmi důležité a musí to být oboustranné. Každý se během let vyvíjí, mění a mohou se objevit nové věci, které vám na tom druhém vadí. Proto je podle Rachel Moheban-Wachtel důležité na sobě pracovat. A to nejen na seberozvoji, ale také na tom, aby byl člověk stále lepším člověkem pro toho druhého. Snaha vylepšovat sám sebe pro vztah znamená tvořit vztah i klima v něm mnohem lepší.

Nestagnujte

young woman with valentines card

Je extrémně důležité, aby se vyvíjel váš vztah spolu s vámi. Toto je bod, ve kterém mnoho dvojic ztroskotá a vrhne se do dobrodružství nevěry. Jak tomu zabránit? Buďte pro sebe pořád v něčem noví. Buďte atraktivní a nadšeni. Vytvořte si návyk neustále se společně v něčem rozvíjet a posouvat. Může to být sport, aktivity, výlety, nápady, jak trávit volný čas. Určitě se snažte ze svého života vyhnat stereotyp a budete mnohem šťastnější než ostatní dvojice. Proto budete mít také vyšší šanci zůstat spolu.