Opravdu tak krátce? Zjištění vědců říká jasně: Čas zamilovanosti trvá…

Vznášíme se nad zemí, neumíme jíst ani spát, motýlky v žaludku létají jako splašené.

Jak dlouho jsme šíleně zamilovaní?
Pocit počáteční zamilovanosti, který nás převálcuje, je opojný. Jak dlouho však v průměru trvá a kdy ho vystřídá něco jiného?

Studie zveřejněná v časopise Frontiers in Psychology hovoří jasnou řečí, ale její výsledky zřejmě moc nepotěší. Pocit krásné zamilovanosti totiž za několik měsíců vyprchá a nahradí to něco jiného.

Studie publikovaná ve vědeckém časopise Frontiers in Psychology zjistila, že v průměru po šesti měsících mají páry tendenci vystřízlit ​​z počáteční fáze zamilovanosti. Vědci podepsaní pod studii vysvětlují, že láska je sice v raném stádiu vzrušující a krásná, ale zároveň je i stresující, protože svého partnera až tak dobře neznáme a nejsme si jisti jeho city.

Beautiful girl holding artificial heart

Druhou fází po prvotní zamilovanosti, která trvá asi čtyři roky, je podle vědců „vášnivá láska“, ve které hraje podstatnou roli vášeň a narůstající intimita mezi partnery. Následně, asi od pátého roku vztahu, vášnivá láska ustupuje lásce kamarádské – vášeň sice opadne, ale vrcholí spjatost mezi partnery, souzvuk či pocit sounáležitosti a důvěry.