Vztahy? Jsme na tom mnohem lépe než generace našich rodičů, tvrdí psycholožka

Věta nebo dvě, které zazní nejednou při společenské či rodinné konverzaci. Kdysi bylo lepší. Všechno. Rodina držela spolu, vztahy fungovaly déle, děti více poslouchaly, lidé si jeden druhého více vážili…

Ale opravdu to platí? Minimálně, budeme-li mluvit o kontextu současných moderních vztahů, názory odborníků se mohou od té často „opakované“ mantry lišit. Psycholožka a terapeutka Lenka Uherová si myslí, že dnes jsme na tom se vztahy mnohem lépe, než to platilo pro generaci rodičů dnešních třicátníků a čtyřicátníků.

„Medializace je větší. Mnohem víc se dnes ví, jak žijí jiní lidé. To naši prarodiče nevěděli, možná věděli o pár rodinách jak asi žijí, i to jen možná z venku, ale my máme dnes tolik informací a pocity, že víme, jak žije nějaká celebrita na druhém konci světa, nebo čtyři sta našich přátel na sociálních sítích , tak máme pocit, že to je horší. Jmenuje se to falešná viktimizace, zkrátka si připadáme být oběťmi i toho, čeho oběťmi nejsme – protože jsme obklopeni tolika informacemi, které neumíme zcela zpracovat. Ale statisticky, nebo když se na to podíváme z nějakých datových informací, vztahy jsou mnohem lepší,“ vysvětlila odbornice v pořadu Jde o nás.

\“Ty páry, které se dnes houfně rozvádějí, to jsou ne třicátníci, to jsou ti padesát-, šedesátníci,\“ odvolala se na publikovanou studii Uherová. Zároveň však dodala, že nemůžeme tvrdit, pokud ve vztazích dochází po letech k odloučení, že tyto vztahy vždy byly špatné. „To, že dnes je doba otevřena ik rozvodům, neznamená, že k tomu zve, jen nám to umožňuje,“ doplnila.

Happy father having fun with cherry tomatoes during lunch time with his family.

Více na toto téma, ale také téma upřímnosti ve vztazích, přítomnosti manipulace či téma toho, že každý z nás si zaslouží být ve vztahu, který přináší oběma stejný prospěch ze společného života, si prohlédněte v ostatní epizodě pořadu Jde o nás.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.