Svátek sv. Valentýna: Příležitost, jak oslavit vzájemnou lásku

I když má svátek sv. Valentýna svůj původ v Americe, iu nás jeho popularita v posledních letech stále roste.

Tento den, známý také jako Den zamilovaných, je pomocí pro plaché zamilované a tajné ctitele. Podle staleté tradice tento výjimečný den nepřipouští, aby milovaná osoba vyznání odmítla nebo alespoň za něj nepoděkovala.

Zvláště populární je v Itálii, Španělsku, Portugalsku, ve Francii, v Británii, USA, Kanadě, Japonsku, Austrálii i dalších státech světa. V Itálii ho tradičně slaví slavnostním stolováním, darováním květin, sliby. Zamilovaní ve Španělsku kladou důraz na slavnostní večeři se svíčkami. V Německu dívky či ženy dostávají květiny, večeře má romantický charakter. V USA je sv. Valentýn nejen svátkem zamilovaných, ale také dnem pro rodiny a pro přátele. V Japonsku dávají holky chlapcům, ne vždy manželům či snoubencům, čokoládu. Ti, co obdrželi tento dárek, mohou za měsíc, 14. března, dát dotyčné bílou čokoládu.

Dodnes není úplně jasné, jak vlastně tento svátek vznikl. K jeho původu se váže legenda, která říká, že ve třetím století existoval kněz Valentýn, který tajně oddával vojáky, protože věřil v čistou lásku.

„Svátek svatého Valentýna se začal v katolické církvi oficiálně slavit během pontifikátu papeže Gelasia I., 14. února roku 496. Skutky, díky kterým si na Valentýna všichni zamilovaní vzpomínají, se spojují s vládou císaře Claudia II. Claudius byl známý svou zálibou ve válečných výpravách a odporem k rodinným vztahům svých legionářů. Zastával názor, že ženatý voják péčí o rodinu oslabuje svou bojeschopnost a obětavost. Proto zakázal svým vojákům uzavírat manželství. Právě kněz Valentýn tento zákaz ignoroval a nadále tajně sňatek zamilované páry,“ řekla o počátcích svátku zamilovaných etnoložka Katarína Nádaská.

Jeho jednání se doneslo císaři, který dal rebelujícího kněze uvěznit. Ten ve vězení léčil nemocné křesťany. 14. února 269 kat mečem ukončil jeho život. Před svou popravou stihl navrátit zrak a sluch postižené dceři svého žalářníka, do které se podle legendy dokonce zamiloval. Její otce, Asteria, uzdravení dcery přesvědčilo o moci Ježíše Krista as celou svou rodinou se mu dal pokřtít. V souvislosti se soudcovou dcerou se traduje, že před svou smrtí poslal dívce lístek s podpisem „Od Tvého Valentýna.“

Valentýn je po celém světě dnem lásky a mnoho mužů považuje tento den za tu nejlepší příležitost k žádosti o ruku. Den svatého Valentýna se již tradičně i na Slovensku pojí s darováním květin, cukrovinek a romantickou večeří. Podle průzkumu, který loni udělal portál Picodi.com, až 64 procent Slováků odpovědělo, že tento den slaví. Picodi.com navíc zjišťoval, jaké typy dárků by Slováci chtěli dostat na Valentýna, kolik peněz na dárky utratí a to, zda se jejich dárky shodují s tím, co chtějí jejich partneři.

Woman’s hand holding a bouquet of flowers

Mezi dotázanými muži byly nejpopulárnější odpovědi květiny (32 %) a večeře v restauraci (22 %). Třetí místo obsadilo dovezené jídlo (19 %). Jiné odpovědi přišly od žen, u kterých jsou nejpopulárnější sladkosti (20 %), parfémy (17 %) a oblečení (14 %).

A po jakých dárcích touží muži a ženy? U žen to byly květiny (59%), výlet (32%) a večeře v restauraci (31%). Pro muže je skvělým dárkem sportovní příslušenství (32 %), dovezené jídlo (26 %) a lístek do kina nebo na koncert (24 %).

A víte, které dárky jsou ty nejhorší? Podle žen peníze (32%), elektronika (31%), stolní hry (29%), knížky (26%) a malé spotřebiče (25%). Muži nechtějí dostat dovezené jídlo (37 %), i když je to jeden z topdárků, plyšovou hračku (34 %), pohlednici (26 %), vyrobený dárek (24 %) a peníze (21 %).

Slováci na valentýnské dárky utratí průměrně 65 eur. Na prvních místech v žebříčku utrácení peněz na valentýnské dárky se umístil Hongkong (102 eur), Velká Británie (96 eur) a Irsko (92 eur). Slovensko se ocitlo na 11. místě.

Kde žijí nejromantičtější Slováci

Tým analytiků z Picodi.com prověřil před časem statistiky romantických slov na internetu v osmi regionech a vytvořil žebříček nejromantičtějších krajů na Slovensku.