Některé maminky kojí i do 4. roku života dítěte. Je to v pořádku, říká lékařka

Kojení je pro dítě nejpřirozenějším a nejlepším způsobem výživy.

Kojení je pro dítě důležité, živiny z mateřského mléka ještě víc.
„Mateřské mléko je lehce stravitelné a stráví se čtyřikrát rychleji než umělé mléko. Nezatěžuje trávicí trakt, který ještě není dostatečně vyvinutý,“ řekla Katarína Sterczová, vedoucí lékařka novorozeneckého oddělení Nemocnice Dr. Vojtěcha Alexandra v Kežmarku.

Připomíná, že kojení je pro dítě mimořádně důležité. Zajišťuje totiž správný tělesný, duševní a sociální vývoj, ale také odolnost vůči infekčním chorobám, zabraňuje vzniku rozvoje alergie, snižuje nutnost hospitalizace, riziko náhlého úmrtí a nemocnost.

\“Z mateřského mléka přijímá novorozenec množství živin, které se později projevují jako výborná prevence vůči mnoha onemocněním, například diabetes, obezita, nadváha, ateroskleróza či vysoký krevní tlak,\“ uvedla Sterczová.

Lékařka vysvětlila, že první dny po porodu mateřské mléko „kolostrum“ obsahuje hlavně bílkoviny, výživné tuky, velké množství prebiotické vlákniny a mnoho protilátek proti chorobám. „Také je bohaté na vitamíny, a proto ho lze nazvat i ‚prvním očkováním‘. Další dny se začíná vytvářet tvz. ‚zralé‘ mateřské mléko, které obsahuje více tuků bohatých na nasycení děťátka, ale také dost tekutin na uhašení žízně,“ doplnila lékařka.

Mother breastfeeding her baby boy

Za nejdůležitější označila kojení v prvním pololetí od narození dítěte, když nepřijímá živiny jiného druhu. „Na otázku, do kdy je vhodné či nevhodné kojit, neexistuje správná odpověď a ideální je to co nejdéle. Jsou případy, kdy maminky kojí i do třetího či čtvrtého roku života dítěte. I to je naprosto v pořádku,“ konstatovala Sterczová.

Maminkám doporučuje stravovat se během kojení standardně, dodržovat zásady správné a přiměřené výživy a pitný režim. „Velký význam má dostatečný příjem bílkovin, vápníku, železa a vitamínů zejména ze skupiny B, během kojení je třeba zvýšit jeho množství až trojnásobně. Pestrá strava nejlépe zajistí dítěti potřebné živiny,“ shrnula Sterczová.