Jaké je průměrné kapesné středoškoláků? Jak s ním nakládají?

Kapesné slovenským středoškolákům nestačí. Průzkum Nadace PARTNERS ukázal, že nejvíce středoškoláků (45 %) dostává týdenní kapesné ve výši 20 až 30 eur, přibližně 21 % hospodaří s týdenní částkou 10 až 20 eur a necelých 30 % si musí poradit s kapesným do 10 eur týdně. Kapesné se takto u téměř poloviny zapojených středoškoláků pohybuje měsíčně v rozmezí od 80 do 120 eur, což už jsou nemalé peníze. Žáci nemusí hradit povinné účty, stravu, dopravu ani ubytování. Jedná se tedy o částku určenou k osobní spotřebě. Zde vidíme prostor, kde můžeme mladé lidi edukovat a naučit je takové finance rozumně plánovat,“ uvádí Juraj Juras z Nadace PARTNERS, která v rámci projektu Finanční olympiáda prověřovala, jak jsou na tom žáci středních škol a osmiletých gymnázií v otázkách osobních financí.

Podle průzkumu si na konkrétní věc spoří až 86 procent středoškoláků. Peníze si přitom středoškoláci nejčastěji odkládají na volnočasové aktivity s kamarády (40%), na cestování (33%), nebo na nový mobil, počítač či jinou elektroniku (31%).

„Tato čísla nás mile překvapila. Mladí lidé se díky hospodaření s vlastními penězi připravují na samostatný finanční život a jsou připraveni i na další level praktické výuky. Tím je správa osobních financí a základní pravidlo „ideálních finančních mír“ 10:20:30:40,“ dodává Juraj Juras. Podle tohoto pravidla optimálního spravování financí směřuje 10 % z měsíčních příjmů do tvorby rezervy, 20 % na zajištění do budoucna, maximálně 30 % mohou tvořit v případě potřeby úvěry – například hypotéka a ne více než 40 % z měsíčních příjmů by mělo směřovat do spotřeby.

Mother is giving her daughter 5 euro pocket money.

Hospodařit se však středoškoláci naučí i díky penězům, které si každý měsíc k kapesnímu přivydělají na pravidelných nebo alespoň občasných brigádách. Podle průzkumu si přivydělává až 60% středoškoláků a až 79% hospodaří se svými penězi přes vlastní bankovní účet.