U dětí kuřáků je čtyřikrát větší pravděpodobnost, že také začnou kouřit

Lékaři vyzývají rodiče, aby se svého zlozvyku vzdali v rámci novoročních předsevzetí a poskytli tak svým potomkům výhodu, která jim vydrží celá desetiletí.

U dospívajících dětí kuřáků je čtyřikrát větší pravděpodobnost, že také začnou kouřit, než u dětí nekuřáků, uvádí nová zdravotnická kampaň britské vlády. Lékaři a další odborníci v ní vyzývají rodiče, aby se svého zlozvyku vzdálí poskytli tak svým potomkům výhodu, která jim vydrží celá desetiletí, uvedla před časem stanice BBC.

Podle vládní kampaně začalo kouřit 4,9 procent dospívajících, jejichž rodiče kouří, zatímco mezi dětmi nekuřáků je to pouhých 1,2 procenta. Více než čtvrtina dětí kuřáků ještě v pubertě vyzkouší cigarety, u ostatních dětí je to jen 11 procent. Kampaň také varuje, že pokud děti žijí v domácnosti s kuřákem, je u nich větší riziko, že onemocní astmatem, zánětlivými onemocněními plic nebo meningitidem.

Naše mládež je silně tabáková. Kolik procent žáků ZŠ denně kouří?
\“Doufáme, že tato nová kampaň, která upozorňuje na mezigenerační souvislost kouření, když rodiče ovlivňují své děti, bude pro mnohé další motivací, aby se letos nadobro zbavili cigaret,\“ uvedla v tiskové zprávě ke kampani ministryně zdravotnictví Maggie Throup.

Profile view of a young redhead woman smoking a cigarette in nature. Copy space.

Britská vláda kuřákům v rámci kampaně nabízí odbornou pomoc s odvykáním, včetně aplikace pro chytré telefony, která pomáhá překonat první měsíc bez nikotinu.