8 rad odbornice, jak budovat vztah sourozenců. Vyvarujte se vět: „Kdo se první navečeří? Podívej, co Ivko dokáže!“

Peter má 40 let a soukromou ambulanci v centru města. Jeho bratr, také lékař, pracuje v nemocnici o tři ulice dál. Neviděli se už ale asi 10 let. „Není času, pošleme si zprávu ke svátkům a to je všechno,“ pokrčí rameny Peter. Příliš blízcí si nebyli ani v dětství a teď se na tom nechystá nic změnit.

Přestože sourozenci jsou si obecně v podstatě nejbližší příbuzní, jedna krev, někdy jsou si cizí než náhodní známí. Mít sourozence neznamená automaticky mít i nejlepšího kamaráda, ačkoli by tomu tak mohlo být. Na budování dobrých vztahů a sourozenecké sounáležitosti je třeba pracovat. Jak? Co je dobré dělat a čeho se naopak vyvarovat, radí rodičovská koučka z Mamedeti.sk PaedDr. Kateřina Winterová.

„Vztahy mezi sourozenci nejsou jen o sourozencích, ale také o nás rodičích. I my vytváříme a ovlivňujeme to, jak se naše děti budou k sobě chovat,“ zdůrazňuje základní tezi. A i když rodiče nedokážou ovlivnit všechno, dost hodně věcí ano.

Jsou rodičovské postoje, které dobrým sourozeneckým vztahům neprospívají a je lepší se je vyvarovat, a naopak takové, které děti semknou. Kateřina Winterová radí, co nedělat a co ano:

Opravdu si dejte záležet, abyste nesrovnávali sourozence před nimi samotnými, a dokonce ani tehdy, když s vámi nejsou. „Zahoďte všechny myšlenky o tom, co kdy kdo dokázal a těšte se z toho, že máte zdravé děti, že máte šikovné děti a dopřejte jim své tempo zrání,“ odkazuje rodičovská koučka. Nemějte žádná očekávání, že mladší sourozenec rychle a bezproblémově dokáže to, co starší v jeho věku. Každé dítě má své tempo a potřebuje svůj čas, aby se projevilo a něco dokázalo.

Two twin sisters playfully hanging upside down on the edge of the sofa at home.

Vyhněte se soupeření
Pokud vaše děti mezi sebou pravidelně soutěží, jednoduše to nepodporujte. Vynechejte věty typu „Kdo se první navečeří,“ „Kdo si nejrychleji umyje zuby“ a podobně. „Pokud používáte i takové zdánlivě nevinné věty, přiléváte tím olej do ohně, kdo je lepší. U přirozeně rivalských sourozenců potřebujete dosáhnout přesného opaku, tedy uklidnit atmosféru. Soupeřením se akorát stupňuje napětí a vznikají opravdu zbytečné hádky,“ vysvětluje Katarína Winterová.