Plynutí času v luxusním šatu! Couture od Fendi oslavila Řím, antiku i budoucnost

Na úplný závěr přehlídkového kalendáře haute couture kolekcí se dostala ve čtvrtek odpoledne známá italská značka Fendi. Její superluxusní kolekci z pera Kima Jonese si mohli prohlédnout pozvaní hosté a zástupci módního světa po delší pauze živě. A v Paříži.

Modelka na přehlídce Fendi Jaro/Léto 2022 Haute Couture.
Přestože se italský ateliér s kolekcí couture přesunul do mekky módy ve Francii, nosným motivem byl i tentokrát Řím – sídlo slavného kožešnického domu, jehož historie sahá do dvacátých let minulého století a který již za pár let (přesně v roce 2025) oslavil sté výročí.

Designér Jones se v nové kolekci couture rozhodl vzdát hold věčnému městu a jeho neotřesitelnému místu v toku času. Propojení vlivů historie se současností, ale i futuristickými imaginacemi se odrazilo v samotné scéně, kde se prohlídka konala, ale také v jednotlivých detailech oděvů, na kterých pracovaly šikovné ruce celé dny a týdny. „Když se procházíte ulicemi Říma, neustále skáčete v čase,“ vysvětlil pro média Kim Jones. „Na našem pracovišti to vypadá velmi moderně, ale po cestě sem procházíte kolem památek. Město je naprosto nadčasové – křížem prochází historická tepna, ale je zde i pohyb směřující dopředu,“ komentoval také.

Výsledkem této inspirace byly futuristické sci-fi siluety, ke kterým se přidávaly střihy a prvky akcentující i historický a spirituální vliv. Modelky se předváděly ve splývavých látkách, které padaly kolem třpytivých těl – třpyt jako prvek se objevil dokonce i ve vizáži, jednotlivé modelky měly na tváři lepené drobné křišťálky, které se odrážely v dopadech světelných paprsků reflektorů. Na více modelech se objevily metalické dezény, tvořené třpytivými tyčinkovými korálky, které byly našívané jedna po druhé.


Modelka v kreaci z kolekce Fendi Haute Couture Jaro/Léto 2022, která byla prezentována v rámci týdne módy haute couture v Paříži.
Ručně vyšívané byly i punčochy a samozřejmě bohaté dekorativní reliéfy na velkolepých, přímo obřadně působících róbách v druhé části prezentace. Ty vznikaly našíváním maličkých plíšků, kousků norkové kožešiny či perel a evokovaly reliéfy korintských sloupů.

Fashion Show, Catwalk Runway Show Event. Detail of lined up rear view, fashion models.

Kromě norkové kožešiny byla použita i jehněčí kůže a kožešina, z materiálů se v kolekci objevila organza, samet či hedvábný dišes, v rámci dekorativních detailů se kromě již zmíněných perel a korálků objevil i sopečný kámen a hematit (na kabelkách) či přírodní křišťály ametyst (na špercích).

Zatímco některé oděvy částečně připomínaly brnění, jiné zase akcentovaly vznešenost a velkolepost starobylých civilizací, ale s moderním dotekem, ať už v podobě technologie zpracování kožešiny nebo celkového vyznění oděvu a stylingu.

Více se podívejte v galerii z prohlídky. Kromě kolekce Fendi Haute Couture si můžete prohlédnout také reportáže z dalších módních show níže.